Przedsiębiorstwo i leasing pojazdu do niego

Pojazd do przedsiębiorstwa

Każdy zapewne dobrze wie, że to właśnie samochody osobowe są najczęściej leasingowanymi środkami trwałymi w kraju. Niemal co druga umowa leasingowa jest właśnie na nie zawierana. Statystyki pokazują, że średnio leasingujemy samochody na kwotę około dziewięćdziesięciu tysięcy złotych netto. Jeśli ty także jesteś przedsiębiorcą i szukasz sposobu na nabycie nowego auta do swojego przedsiębiorstwa, zapoznaj się z tym poradnikiem. Korzystne umowy leasingowe możecie sprawdzić u konsultantów. Co więcej, bardzo dobrym rozwiązaniem dostępnym dla rolników są maszyny rolnicze poleasingowe. Dzięki temu można wyposażyć swoje gospodarstwo w kilkuletnie maszyny za zdecydowanie niższą cenę niż koszt nowego środka trwałego.

Na czym polega proces leasingu

Po pierwsze, musimy wybrać jaki środek trwały chcemy leasingować. Udajemy się z takimi danymi do firmy leasingowej. Oprócz tego przedstawiamy wszystkie dane naszej firmy, jakie są wymagane do zawarcia umowy leasingowej. Potem przygotowywana jest wstępna kalkulacja, która pozwala stwierdzić, czy w ogóle jesteśmy w stanie leasingować pojazd. Obecnie jest to tak proste, że na pewno w 99 procentach przypadków nie będzie z tym problemu. Leasing samochodu z pewnością jest nieskomplikowany. Przez cały okres umowy formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa, jednak w praktyce leasingobiorca dysponuje nim w zasadzie bez ograniczeń, jakby był właścicielem. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może, ale nie musi, wykupić pojazd i tym samym stać się jego właścicielem. I tutaj pojawia się kolejna rzecz, a mianowicie leasing z wysokim i niskim wykupem.

Wysoka i niska rata leasingowa

Już na początku musimy zdecydować czy chcemy po zakończonej umowie leasingowej zostać jedynymi właścicielami samochodu czy też preferujemy zwrot do firmy leasingowej i zawarcie umowy na nowy pojazd. Jak to działa? Pierwszy będzie miał większe raty, większą opłatę wstępną a za to bardzo niski wykup, np. jeden procent wartości początkowej pojazdu. Drugie rozwiązanie jest takie, że chcemy jak najmniej zainwestować. Wybieramy wtedy leasing z wysokim wykupem. Raty będą jak najmniejsze, opłata inicjalna nawet zerowa, lecz bardzo wysoki wykup w przypadku chęci bycia jedynym właścicielem po zakończeniu umowy. Warto jednak zaznaczyć, że trzeba będzie i tak spłacić minimum czterdzieści procent wartości pojazdu, tak wynika z prawa leasingowego. Mówiąc o tych dwóch formach leasingu, mamy na myśli leasing operacyjny. Istnieje również leasing finansowy i zwrotny jednak to tematy na inny artykuł.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.