Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nowoczesne sposoby na wykończenie ścian. Część 2

8 czerwca 2016

Urządzając wnętrze, chcemy nadać mu indywidualnego charakteru, w tym celu dbamy o wybór mebli i dodatków, ale uwagę warto skupić również na ścianach. Ich wykończenie także będzie zadecydowało o ostatecznym efekcie. Wiele osób woli tradycyjne sposoby malowania ścian, obawiając się przesytu i efektu przytłoczenia. Dla niektórych ograniczeniem jest także cena takich rozwiązań, jak płytki gipsowe czy kamień. Warto jednak wiedzieć, że przy wykorzystaniu kilku dostępnych na rynku gadżetów można zupełnie odmienić wygląd ściany.

Tapety

Wykorzystanie tapet we wnętrzach nie jest nowością, ale współczesne wzornictwo oferuje wiele rozwiązań niedostępnych przed laty. Wyraziste wzory i kolory sprawdzą się, gdy chcemy zaakcentować jedną ze ścian. Aby dodać wnętrzu nieco ekskluzywnego charakteru, można wykorzystać takie nowości, jak na przykład tapety wykonane z tkanin – lnu, jedwabiu, bawełny, wełny lub włókien syntetycznych.

Nowoczesne tapety to nie tylko pomysł na ozdobienie ściany salonu czy sypialni – wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj, by móc zastosować je także w kuchni czy łazience bez obawy o zniszczenie z powodu wilgoci.

Dekoracja z szablonu

Najprostszym sposobem na nadanie ścianie oryginalnego wyrazu jest zastosowanie szablonu, dzięki któremu powstanie określony wzór. Oczywiście można również pokusić się o jego samodzielne namalowanie, ale znacznie łatwiej jest wykorzystać gotowe szablony. Odrobina farby w kontrastowym kolorze wystarczy by pokryć ścianę drobnymi ozdobnymi elementami lub stworzyć większe malowidło.

Naklejki na ściany

Dzięki nim uzyskamy efekt nieco podobny jak w przypadku szablonów, jednak bez konieczności nakładania kolejnych warstw farby. Naklejki wykonane są z folii, którą umieszcza się na pomalowanej wcześniej powierzchni – jest to niezwykle łatwe i nie powinno sprawić trudności nawet osobom mniej doświadczonym w dekorowaniu ścian. Pomoc drugiej osoby przyda się jednak, gdy wzór jest duży – bardzo często producenci naklejek oferują możliwość wyboru bardzo zróżnicowanych wielkościowo deseni.

Przecieranie ściany

To jeden z pomysłów, jak kreatywnie wykorzystać jedynie farbę ścienną, tworząc dzięki niej niestandardowy efekt. Uzyskanie wielobarwnej ściany wymaga jednak znajomości techniki lub pomocy fachowca. Najpierw nałożony zostaje jeden kolor, a następnie partiami drugi, który jest rozcierany przy pomocy wilgotnej gąbki. Czynność należy powtórzyć również, gdy farba nieco przeschnie, dzięki czemu spod warstwy nowego koloru będzie przebijał ten nałożony wcześniej. Możemy być pewni, że wybór tej metody zapewni niepowtarzalny efekt.