Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zagwarantować trwałe kolory farb we wnętrzu?

8 czerwca 2016

Malowanie ścian to dla wielu osób poważne i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego tak ważne jest, by jego efekt pozostawał niezmienny jak najdłużej. O trwałość koloru należy zadbać przede wszystkim jeszcze przed położeniem pierwszej warstwy farby. Istotne są produkty, które wybieramy w sklepie oraz odpowiednie przygotowanie gruntu. Kierowanie się wyłącznie niską ceną i chęć osiągnięcia jak najszybszego efektu może skutkować koniecznością szybkiego powtórzenia malowania. Płowiejący kolor lub łuszcząca się farba na pewno nie wpłyną pozytywnie na estetykę wnętrza, dlatego warto wcześniej przeciwdziałać tego rodzaju problemom.

 

Podstawowe zakupy

Fachowa ekipa remontowa z pewnością posiada wszystkie niezbędne preparaty, jednak wcale nie musimy zatrudniać profesjonalistów, by osiągnąć trwały efekt. Planując samodzielne malowanie mieszkania, warto postawić na produkty dobrej jakości. Zagwarantują one łatwiejszą pracę dzięki lepszemu kryciu i łatwemu rozprowadzaniu, ale będą również gwarancją trwałości. Dobra farba będzie utrzymywała się na ścianie od 5 do 10 lat.

Za kolor odpowiada farba, ale nie można zapomnieć, ze efekt końcowy zależy również od innych produktów – gruntu oraz farby podkładowej. Dzięki nim możliwe jest takie przygotowanie podłoża, by jak najlepiej przyjęło warstwę barwną.

Oczyszczanie i gruntowanie ściany

To właśnie zabiegi poprzedzające malowanie będą miały największe znacznie dla końcowego efektu i jego trwałości. Należy je dobrać w zależności od wyjściowego stanu ścian – znaczenie ma to, jakiej farby używano poprzednio i w jakim stanie jest obecnie. Niedoskonałości, powstające na przykład w wyniku łuszczenia się poprzednich warstw lub pęknięcia tynku, muszą zostać wyrównane gładzią gipsową. Nawet jeśli farba jest w dobrym stanie, konieczne jest oczyszczenie powierzchni z kurzu i tłuszczu. Dopiero po wykonaniu tych prac można przystąpić do zagruntowania ściany. Jest to konieczny etap także w przypadku nowego budownictwa, jeśli go pominiemy, farba nie będzie trzymać się powierzchni.

Problemy z nasyceniem i trwałością koloru mogą pojawić się w przypadku radykalnej zmiany barwy ścian z ciemnej na jasną. Należy wówczas zwrócić uwagę, by zakupiona farba była dobrze napigmentowana, dzięki czemu poprzedni kolor nie będzie przebijał. Na etapie przygotowań najistotniejsze jest natomiast pokrycie ściany farbą podkładową. Będzie spełniała rolę gruntu oraz pomoże w zniwelowaniu intensywności poprzedniego koloru.