Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zabezpieczyć podłogę przy malowaniu ścian

8 czerwca 2016

Przed rozpoczęciem remontu najczęściej koncentrujemy się na wyniesieniu z pomieszczenia zbędnych rzeczy i zapewnieniu swobodnego dostępu do malowanych ścian. Jest to jednak dopiero początek prac przygotowawczych. Podczas malowania mogą ucierpieć nie tylko sprzęty znajdujące się w pokojach, ale przede wszystkim podłoga. To ona jest najbardziej narażona na zabrudzenia i ślady po farbie, które po zaschnięciu trudno będzie usunąć. Aby uniknąć dodatkowej pracy, warto zadbać o zabezpieczenie posadzek. Asortyment sklepów budowlanych daje nam co najmniej kilka możliwości i warto z nich skorzystać.

 

Do najpopularniejszych materiałów przykrywających podłogę w celu jej zabezpieczenia należą:

- tektura falista lub lita – układa się ją pasami przylegającymi do siebie równolegle. Dzięki temu sposobowi mocowania możliwa jest łatwa wymiana uszkodzonego elementu. Tektura zapewnia optymalną ochronę szczególnie drewnianych podłuż, bardzo wrażliwych na zarysowania. Jeśli wybieramy teksturę falistą, należy pamiętać, by karbowana strona znalazła się na górze.

- folia malarska – to chyba najczęściej wykorzystywany produkt do ochrony podczas malowania, nadają się zwłaszcza do ochrony podłóg wykonanych z gresów lub płytek ceramicznych. Nadaje się do osłonięcia mebli, których nie możemy wynieść z pomieszczenia, ale sprawdzi się także na podłodze. Trzeba jednak zwracać uwagę na jej grubość – w przypadku ochrony stojących elementów nie ma to tak wielkiego znaczenia, ale na podłogę warto wybrać najbardziej odporny rodzaj. Podobnie jak w przypadku tekstury najlepiej układać ją pasami osobno mocowanymi do podłoża.

Niezbędna taśma

Wybrana folia lub tekstura musi zostać odpowiednio przymocowana do podłoża i w tym celu koniczny jest zakup taśmy. Nie powinien być do produkt przypadkowy, ale najlepiej zdecydować się na taśmę malarską dobrej jakości. Od niej będzie zależeć trwałość łączenia elementów tekstury i folii oraz to, czy pod ich powierzchnię nie dostanie się pył i odłamki gruzu, które mogłoby zniszczyć powierzchnię.

Papierowa taśma spełnia także istotną rolę w wykończeniu połączenia ściany z podłogą. Układając folię należy zostawić około 2-3 milimetrową szczelinę i nie dopuścić do stykania się tektury lub folii bezpośrednio ze ścianą. Powstała przestrzeń zostanie zamaskowana właśnie dzięki dodatkowej warstwie taśmy.