Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy warto samodzielnie malować wnętrze domu?

8 czerwca 2016

Chęć odnowienia wnętrz i zmiany koloru ścian wiąże się z niemałymi kosztami. Wybór farb dobrej jakości, grunt, a często również farba podkładowa to tylko część wydatków, z jakimi muszą liczyć się remontujący mieszkania. Bardzo często zlecają oni bowiem wykonanie prac fachowcom, licząc na profesjonalną i szybką usługę oraz zadowalający efekt końcowy.

Nie każdy może pozwolić sobie jednak na taki wydatek, a jednocześnie względy estetyczne przemawiają za wykonaniem remontu. Wówczas warto zastanowić się, czy sami jesteśmy w stanie podołać wyzwaniu. Samodzielne malowanie nie musi sprawiać wielkich problemów, a wręcz okazać się lepszym rozwiązaniem. Mamy wówczas większy wpływ na tempo prac, na bieżąco kontrolujemy efekty i wygląd wybranych kolorów, a także możemy zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal wykończenia.

 

Plan prac i wstępne przygotowania

Samodzielne malowanie wnętrza mieszkania to jak najbardziej realne zadanie, którego z powodzeniem podejmuje się wiele osób. Nawet jeśli robimy to po raz pierwszy, efekt może okazać się zadowalający.

Przed przystąpieniem do malowania, najważniejsze jest zgromadzenie niezbędnych materiałów i akcesoriów, a także rozplanowanie prac. W zależności od stanu wyjściowego potrzebna może okazać się gładź szpachlowa do wyrównania nierówności ściany lub farba podkładowa, w przypadku gdy diametralnie zmieniamy kolor. Warto zaopatrzyć się w takie produkty już wcześniej i uniknąć niespodzianek i ewentualnych niedoróbek. Zanim weźmiemy do ręki pędzel konieczne jest również zabezpieczenie mebli i akcesoriów, które pozostają we wnętrzu. Nie warto ignorować tego etapu – późniejsze usuwanie farby z mebli będzie uciążliwe i czasochłonne.

Wybór farby, pędzli oraz wałków

Zarówno komfort pracy, jak i ostateczny efekt będzie zależał w dużej mierze od tego, jaką farbę oraz metodę jej nakładania wybierzemy. Samodzielne malowanie będzie o wiele łatwiejsze, gdy zdecydujemy się na farbę wysokiej jakości, dobrze kryjącą – dzięki temu kolor będzie równomierny i niewymagający poprawek oraz nakładania kolejnych warstw.

Nie bez znaczenia są również akcesoria, którymi się posłużymy. Najłatwiej będzie wykorzystać wałki malarskie – powinny być jednak dobrane do struktury ściany. W przypadku gładkich powierzchni mogą mieć krótsze runo, jeśli jednak musimy radzić sobie z zauważalnymi nierównościami, lepsze będzie dłuższe runo. Wykończenie detali będzie natomiast możliwe dzięki pędzlom o różnej wielkości.