Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje podłóg

8 czerwca 2016

W zależności od charakteru i stylu pomieszczenia oraz jego funkcji można wybrać odpowiednią posadzkę. Warto przemyśleć tę decyzję, ponieważ wygląd podłogi najprawdopodobniej pozostanie niezmienny przez lata. Istotna jest estetyka, ale także aspekt praktyczny, związany przede wszystkim z konserwacją.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami, które sprawdzają się w różnych typach pomieszczeń, są panele, podłogi drewniane, płytki ceramiczne oraz wykładziny. Każda z tych opcji ma swoje dobre strony, dlatego ważne jest dopasowanie rodzaju podłogi do indywidualnych oczekiwań.

 

Panele

Kiedyś przegrywały w konkurencji z drewnianymi parkietami, jednak ich popularność ciągle rośnie. Współcześnie produkowane panele są trwałe, efektowne i dają możliwość dobrania koloru i struktury do niemal każdego wnętrza.

Niewątpliwą zaletą paneli jest łatwość ich montażu i późniejszej pielęgnacji. Ułożenia można podjąć się nawet samodzielnie, nie trzeba ich również lakierować czy cyklinować, a przez lata wygląd podłogi pozostaje niezmienny. Jako wadę, użytkownicy paneli wskazują niedostateczne wygłuszanie. Jednak izolację akustyczną można wprowadzić dodatkowo podczas układania paneli w postaci specjalnej maty wyciszającej hałas.

Parkiety drewniane

Ze względu na naturalny surowiec parkiety wyróżniają się niepowtarzalną strukturą i kolorystyką. Do jego wykonania poleca się drewno średniotwarde lub twarde – dzięki temu parkiet będzie trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia. W dalszym ciągu wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj posadzki - mimo kosztów, jakie wiążą się z położeniem drewnianego parkietu. Również jego wykonanie należy zlecić profesjonalnej ekipie. Przed decyzją o zamontowaniu tego rodzaju podłoża warto pomyśleć o ogrzewaniu domu – drewno źle przewodzi ciepło, dlatego naturalny parkiet nie sprawdzi się, jeśli zleży nam na ogrzewaniu podłogowym.

Płytki ceramiczne

Kojarzone głównie z łazienkami i kuchniami, znajdą zastosowanie także w innych pomieszczeniach. Producenci oferują także kolekcje stworzone z myślą o holach czy salonach. Na pewno są najłatwiejsze do utrzymania w czystości, dodatkową zaletą jest szeroki wybór parametrów poprawiających komfort ich użytkowania – czyli na przykład odporność na ścieranie czy antypoślizgowość.

Wykładziny podłogowe

Wśród wykładzin podłogowych można wyróżnić miękkie – dywanowe, oraz wykładziny elastyczne. Pierwszy rodzaj bardzo często bywa wykorzystywany w pokojach dziecięcych, ale nie jest polecany w domach, w których przebywają zwierzęta, ze względu na ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Mniej problemów z utrzymaniem czystości sprawiają wykładziny elastyczne; bogactwo wzorów powoduje ponadto, że często są wykorzystywane w kuchniach.