Trwa ładowanie proszę czekać ...

Montujemy panele – poradnik

8 czerwca 2016

Panele podłogowe cieszą się dużą popularnością wśród osób remontujących swoje domy i mieszkania. Sklepy oferują szeroki wybór dostępnych kolorów i faktur, co sprawia, że łatwo dopasować rozwiązanie odpowiednie do stylu danego wnętrza. Za wyborem paneli przemawia również łatwość montażu. Nie wymaga to specjalistycznych narzędzi, większość produkowanych obecnie paneli montowanych jest „na klik” – jeden bok posiada wyprofilowane pióro, drugi zaś wpust. Przy zachowaniu kilku ogólnych zasad montażu, każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem.

 

Przygotowanie podłoża

Panele można układać zarówno na nowym betonowym podłożu, jak również funkcjonującej wcześniej nawierzchni – płytkach ceramicznych lub starym parkiecie. Ważna jest jednak trwałość i równość powierzchni – maksymalnie odchylenia mogą wynosić 2mm/m, inaczej konieczne będzie użycie zaprawy szpachlowej.

Przed przystąpieniem do układania paneli należy rozłożyć na podłożu folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm. Jej zewnętrzne brzegi wywija się na ściany dla lepszej izolacji. Na tak przygotowanej powierzchni należy położyć kolejną warstwę, którą jest mata podkładowa – czyli pianka podkładowa lub tektura budowlana. Istotną kwestią jest sposób jej ułożenia – ukośny lub prostopadły w stosunku do folii. istotne jest bowiem, by miejsca łączenia obu materiałów nie pokrywały się ze sobą. W przypadku maty podkładowej nie powinna ona również zachodzić na ścianę.

Montaż paneli

Przystępując do układania paneli, warto pamiętać, że rozpoczynamy pracę, wykorzystując całe elementy – dopiero w przypadku ostatniego rządu docinamy go tam, gdzie to konieczne. Pierwszy rząd układa się również piórem panelu skierowanym do ściany. Należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu montowania paneli. Bardzo wielu producentów wprowadza własne rozwiązania i należy się do nich stosować, by uzyskać jak najlepszy efekt i nie zniszczyć elementów. Różnice dotyczą bardzo często techniki łączenia paneli. Popularne jest dobijanie paneli do siebie gumowym młotkiem przy wykorzystaniu drewnianego klocka. Niekiedy przy układaniu wykorzystuje się także kliny dystansowe, pozwalające na zachowanie odpowiedniego dystansu od ściany.

Po ułożeniu podłogi konieczne jest odcięcie folii wzdłuż ścian, powstała szczelina jest maskowana dzięki listwom przypodłogowym. Montowane są one do ściany, ale najczęściej współgrają kolorem i fakturą z wybranymi panelami.